تبلیغات
هیپنوتیزم - آرامش دهنده ها
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : علی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد مطالبی مثل هیپنوتیزم و مراقبه چیه؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
هیپنوتیزم
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
چهارشنبه 28 تیر 1385 :: نویسنده : علی

بیایید لحظاتى بیندیشیم! به زمانى بیندیشیم كه خشم، سراسر وجودمان را فرا مى‏گیرد و دیگر جایى براى شور و شوق، باقى نمى‏ماند؛ به جاى آرامش، تنش و اضطراب بر وجودمان مستولى مى‏شود و از همه كس و همه چیز - و شاید بیش‏تر از همه از خودمان - خسته و دلزده مى‏شویم؛ از كنش‏ها و واكنش‏هایى كه مى‏توانست به گونه‏اى دیگر رقم بخورد؛ از واژه‏هایى كه كاش هرگز به زبان ما نمى‏آمدند! كاش مى‏شد قدرى از رفتارهاى شتابزده و نابجاى خود بكاهیم و با آرامش و متانت بیشترى با قضایا برخورد كنیم! آیا ما مقصریم یا عصر رایانه‏ها و تكنولوژى پیشرفته؟ شاید بتوان گفت كه ما انسان‏هایى هستیم كه آرامش را گم كرده‏ایم. در گذشته‏هاى دور، اجداد ما، در آرامش محض، زندگانى به سر مى‏بردند. مردانى كه بسیار شكیبا و صبور بودند و در هر لحظه از حیات خود، آرامش را مى‏جستند و چه راحت به آن دست مى‏یافتند. راستى بیایید دیگرگونه به زندگى نگاه كنیم و ببینیم كجاى كار خطاست؟ و مى‏باید چه كنیم و یا چه نبایست انجام دهیم؟ آیا مى‏دانید اعتقادات مذهبى مهم‏ترین نقش را در آرامش افراد به عهده دارد؟ آیا مى‏دانید پناه بردن به طبیعت، مى‏تواند آرامش گم‏شده را به فرد باز گرداند؟ تاكنون به نقش ورزش و تأثیرات آن بر آرامش افراد اندیشیده‏اید؟ آیا باور دارید كه نوع پوشش و تغذیه نیز در آرامش فرد، تأثیر بسزایى دارد؟

 

دلیل اصلى نگارش این نوشتار، پاسخ به مجموعه سؤالات بالا بوده است و به عبارت دیگر: ارائه راه‏كارهایى كه بتواند فرد را به آرامش، رهنمون سازد.

نقش ایمان و اعتقاد، در آرامش

  

ایرانیان از دیرباز، داراى مذهب و دین بوده‏اند و هرگز در هیچ دوره و عصرى به بى‏مذهبى كشیده نشده‏اند؛ گرچه گاه راه به بى‏راهه رفته‏اند. با ورود اسلام به ایران، مردم، با دین جدید آشنا شدند و در بسیارى از مناطق ایران، مردم داوطلبانه و بدون جنگ و خونریزى به دین جدید درمى‏آمدند و در حقیقت اگر علاقه و كشش مردم در میان نبود، اعراب هرگز نمى‏توانستند كارى از پیش ببرند. مذهب و وابستگى‏هاى آن، به روح انسان، كرامت و عزت خاصى مى‏بخشد و هرچه این مذهب واقعى‏تر باشد، غناى این كرامت، افزون‏تر خواهد بود. در حقیقت، فردى كه به خداوند اعتقاد دارد و با حضرت احدیت پیوند دارد، در پهندشت هستى هرگز خود را تنها و منزوى نمى‏پندارد و همیشه سعى دارد تا از جاده انسانیت عدول نكند؛ چرا كه خدا را همواره ناظر و شاهد اعمال خود مى‏داند. در این پیوستگى، انسان در هواى آرزوى تاریخى خویش، یعنى همان رسیدن به ابدیت، راه مى‏پیماید. كم‏كم از قید تن، رها مى‏شود و روشنفكرانه راه پیوستگى به معبود را مى‏پیماید و در این راه به آرامشى بى‏كران دست مى‏یابد؛ آرامشى كه انسان را در اضطراب‏ها، ازدحام‏ها و تنش‏ها حمایت و همراهى مى‏كند. انسانى كه معتقد به خداست، در سختى‏ها و مصائب، بردبارتر و شكیباتر مى‏شود، به پوچى نمى‏رسد و از طرفى همین كه همواره كسى را دارد كه حرف‏ها و دردهاى تنهایى‏اش، را با او زمزمه كند، مى‏داند كه به یاریش مى‏شتابد. هرچند در جامعه تنها باشد، امّا در خلوتش همیشه حضورى سبز را با تمام وجودش احساس مى‏كند. حضورى كه به خلوت او معناى دیگرى مى‏بخشد. انسانى كه باور مذهبى در عمق جانش ریشه گرفته به دلیل كرامت انسانى و ارزشى كه براى خویش قائل است، سراغ بسیارى از معضلات اجتماعى نمى‏رود و خود این مسئله نیز باعث مى‏شود كه آرامش فرد بیشتر شود. روح عظیم انسانى با لطف، ایثار، گذشت و كمك به همنوع، روز به روز عظیم‏تر و پرشكوه‏تر مى‏گردد. به همین دلیل، انسانى كه به همنوع خود كمك مى‏كند قبل از آن كه طرف مقابل، احساس امنیّت خاطر را تجربه كند، خود فرد، با تمام وجود، آرامش خاطر را احساس مى‏كند.

 

در تحقیقات اخیر، دانشمندان دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیدند كه بیمارانى كه اعتقاد مذهبى دارند، زودتر از سایر بیمارانِ مبتلا به همان بیمارى، آرامش مى‏یابند. به‏علاوه بیمارانى كه خانواده‏هایشان براى آنها دعا مى‏كنند، حتى بدون این كه خود بیمار در جریان باشد، بهبودى بیمار سریع‏تر خواهد شد.

 

ما انسان‏ها، اگر معقتد باشیم كه شگفت‏انگیزترین و عالى رتبه‏ترین مخلوق روى زمین هستیم، اگر بدانیم كه چه قدرتى را خداوند در وجود ما به ودیعه نهاده است، هرگز دچار اضطراب، افسردگى و آشفتگى نمى‏شویم. بیایید از فردا هر بامداد زمزمه كنیم:

«

 اى كردگارى كه مرا خلق كردى و از روح عالى خود، در تن خاكى من دمیدى! به من روحى دریایى عطا فرما تا در پناه این دل دریایى، تمام مصائب و مشكلات را تحمل كنم! 

اى خداى من! لطف بى‏كران خود را شامل حالم بفرما تا هر آن، بر قدر و منزلت خویش آگاه‏تر گردم و لحظه به لحظه بر معرفت ذات تو آشناتر!

 

به من بیاموز كه اگر خود، حلقه دوستى با تو نگسلم، تو این حلقه را نخواهى گسست! باشد كه تو نیز لحظه‏اى مرا به خود وامگذارى و همواره به من آرامش عنایت فرمایى!».

تأثیر ورزش بر آرامش

  

اثر ورزش، بر آرامش روان، بر هر فردى آشكار و واضح است. از گذشته‏هاى دور، این گفته در بین مردم رایج بود: «عقل سالم در بدن سالم است». امّا به راستى اثرات ورزش بر جان و تن آدمى چیست و تا چه میزان، مقاومت فرد را در مقابله بإ؛ سس هیجانات و فشارهاى روحى بالا مى‏برد؟

 

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روى افراد مختلف، ورزشكاران عموماً از توان بالاترى نسبت به دیگر مردم برخوردارند. این افراد روحیه شاد و سرخوشى دارند. معمولاًدر مقابله با مشكلات به آسانى، آرامش و ثبات روحى خود را از دست نمى‏دهند و مهم‏تر این كه این افراد، تكیه‏گاه مناسبى براى خانواده و نزدیكان و دوستان خود محسوب مى‏شوند.

 

رسول گرامى اسلام مى‏فرماید: «سه ورزش را به فرزندان خود آموزش دهید: شنا، اسب‏سوارى و تیراندازى».

 

دین اسلام به ورزش، به عنوان یكى از ملزومات زندگى روزمره نگریسته و مسلمانان را به انجام آن فرامى‏خواند. پیامبر(ص) و على(ع)، هرگز كار خود را به دیگرى واگذار نمى‏كردند و در جنگ‏ها و سفرها، پابه‏پاى دیگران كار مى‏كردند.

 

پس ورزش بر هر ایرانى از دو سمت و سو تأكید شده: یكى، از سوى تعالیم دین آسمانى اسلام و دیگرى به عنوان یك هدیه و یادگار از اجداد و نیاكان.

تأثیرات فراوان طبیعت بر آرامش روان

  

آیا تا به حال در اخلاق مردم یك كشور، با اقلیم‏هاى متفاوت دقت كرده‏اید؟ بررسى خلقیات مردم یك كشور كه مانند سرزمین ما دارى تنوّع آب و هوایى است، نتایج شگرفى را پدید آورده است. محققان و روان‏شناسان به این نتیجه رسیده‏اند: مردمى كه در كنار دریاها، رودخانه‏ها و مناطق سرسبز و خوش آب و هوا زندگى مى‏كنند نسبت به كسانى كه در كویر و یا مناطق شلوغ و پر رفت و آمد شهرى زندگى مى‏كنند داراى روانى آرام‏تر هستند. طبیعت به انسان، احساس سكون و زیبایى مى‏بخشد. دیدن مناظر بدیع، نظیر كوهستان‏هاى زیبا و پوشیده از درختان جنگلى، آبشارهاى زیبا و رودخانه‏ها به افراد، انبساط خاطر و شادى مى‏بخشد و فرد، لبریز از شور و شعف مى‏شود. اگر برنامه هفتگى خود را طورى تنظیم كنید كه در طى هفته یك یا دو بار به دامن طبیعت پناه ببرید، خواهید دید كه این كار چه اثرات شگرفى بر احساس و روان شما دارد. در شهرها، مناطق خوش منظره و پر درخت را براى قدم زدن انتخاب كنید. هرچه محیط انتخابى، از آلودگى‏هاى صوتى شهر بیشتر دور بوده و طبیعى‏تر باشد، احساس آرامش شما بیشتر و عمیق‏تر خواهد بود. صداهایى كه به اصوات طبیعى مشهورند نیز به افراد، آرامش مى‏بخشند. صداهایى نظیر آواز پرندگان، جویبار، آبشار، خش خش برگ‏ها و... امّا اگر امكان رفتن به دامان طبیعت براى شما فراهم نیست، محیط زندگى خود را سبز و خرّم كنید. در اتاق كارتان و در گوشه و كنار منزل، گلدان‏هاى سبز و طبیعى قرار دهید. این گیاهان، محیط خانه را زیباتر و دوست‏داشتنى‏تر مى‏كنند. در ایران باستان، اعیاد و مراسم خاصى در رابطه با طبیعت برگزار مى‏شد كه قدیمى‏ترین آنها «وهار جشن» یا «جشن بهار» است. از جشن‏هاى دیگر، «مهرگان» یا «برداشت محصول» بوده است. مراسم «سیزده به در» نیز نمونه‏اى بارز از پناه بردن انسان به دامان طبیعت است. در سالیانى نه چندان دور، پدر بزرگ‏ها و مادربزرگ‏ها و خلاصه اجداد ما در خانه‏هایى مى‏زیستند كه درختان انبوه و سر به فلك كشیده‏اى داشت و گاه نهر آبى هم از میان درختان مى‏گذشت. كف حیاط، یا سنگ‏چین بود و یا گلى كه بوى خوب خاك از آنها برمى‏خاست. روى تخت، گلیمى پهن مى‏كردند و بساط چاى عصرانه و قلیان را به راه مى‏انداختند. دورتادور حوض آبى خانه، گلدان‏هاى شمعدانى و یاس، چیده شده بود و داخل حوض، پر از ماهیان قرمز و رنگارنگ. آرامش آنها حرف اوّل را مى‏زد. آیا به این شكل زندگى كردن، در آرامش یافتن آنها، تأثیر نداشته است؟ بى‏شك پاسخ، مثبت است.

تأثیر نوع و رنگ لباس بر آرامش روان

  

به عقیده روان‏شناسان، لباس، تأثیر بسزایى در آرامش ذهن افراد دارد. لباس‏هایى كه رنگ‏هاى روشن و شاد دارند، تأثیرات فراوانى بر روحیه فرد مى‏گذارند و به فرد آرامش، سكون و شادى و نشاط مى‏بخشند. در حالى كه لباس‏هاى تیره، باعث دلتنگى و در درازمدت، افسردگى ایجاد مى‏كند. رنگ‏هاى تند و گرم، در ایجاد تنش، مؤثر بوده و نقش مهمّى را ایفا مى‏كنند.

 

پزشكان و روان‏شناسان متخصص اطفال، به مادران توصیه مى‏كنند كه به نوزادان و كودكان، لباس‏هاى به رنگ قرمز نپوشانند؛ چرا كه باعث افزایش عصبانیت و ایجاد تنش در كودكان مى‏شود.

 

لباس‏هاى گشاد، باعث مى‏شود اعصاب شخص آرام بوده و تنش را تا حد زیادى از فرد دور كند. لباس‏هاى گشاد براى كودكان نیز توصیه مى‏شود. خصوصاً در مورد لباس منزل باید حتماً از لباس‏هاى گشاد استفاده كرد. علاوه بر رنگ و اندازه لباس، جنس لباس نیز تأثیر بسزایى بر روان فرد دارد. لباس‏هایى كه درصد نخ بیشترى دارند و یا این كه كاملاً نخى هستند به فرد احساس آرامش مى‏دهند. در دین ما نیز پوشیدن لباس‏هاى گشاد و آزاد با رنگ‏هاى روشن، توصیه شده. در مقابل از مسلمان‏ها خواسته تا از پوشیدن رنگ‏هاى تیره تا حد امكان امتناع ورزند.

نگهدارى حیوانات و تأثیر آن بر آرامش روان

  

مطالعات محققان و دانشمندان نشان داده است افرادى كه در خانه خود حیوانى را نگهدارى مى‏كنند، نه تنها با مشكلات، بهتر كنار مى‏آیند، بلكه از اضطراب و نا آرامى آنها نیز كاسته شده و باعث طول عمر فرد نیز مى‏شوند. زمانى كه به حیوانى غذا مى‏دهیم، او را نوازش مى‏كنیم و یا این كه حتى با حیوان حرف مى‏زنیم، به نوعى به دنبال آرامش و ارضاى امیال و احساسات خود هستیم و حیوان با ابراز شادى و حركات خود، باعث آرامش ما مى‏شود. كم‏تر خانه‏روستایى در ایران است كه دام و طیور و پرندگان مختلف در آن وجود نداشته باشد. شمال ایران، نمونه بارزى بر تأیید این مدعاست. در غرب و شمال غرب ایران نیز همین روند ادامه دارد. در ایران قدیم، كم‏تر خانه‏اى پیدا مى‏شد كه چند ماهى و پرنده در آن وجود نداشت. حتى در آپارتمان‏هاى كوچك امروزى نیز آكواریوم و قفس پرندگان خوش آواز به چشم مى‏خورد. در آیین آسمانى اسلام نیز بر نگهدارى حیوانات و پرندگان تأكید شده است. به علاوه روان‏شناسان امروزى به والدین تأكید مى‏كنند براى ایجاد حس طبیعت‏دوستى و آرامش فرزندان خود، در خانه، حیوانات متفاوتى را نگهدارى كنند.

تغذیه و تأثیر آن بر آرامش روان

  

ایرانیان عهد باستان، گرچه از اصول علم تغذیه امروزى آگاهى نداشتند، امّا بر اساس تجربه و عقاید مذهبى خود تغذیه‏اى نسبتاً كامل داشتند. تغذیه‏اى كه چهار گروه اصلى غذاها را شامل مى‏شد و تمام نیازهاى بدن را جوابگو بود. امروزه دانشمندان عقیده دارند تغذیه ایرانیان جزو كامل‏ترین تغذیه‏ها در دنیاست. علم تغذیه امروزى آشكار ساخته كه مواد غذایى همان قدر كه روى جسم، تأثیر مى‏گذارند روى هیجانات و حالات روحى فرد نیز تأثیر گذارند. به دلیل شرایط اقلیمى ایران و تنوع مواد غذایى حاصله از این سرزمین و نوع عادات غذایى مردم، اكثر آنها سالم و تندرست‏اند. اینك دلایل این تندرستى را به تفكیك برمى‏شمریم:

 

مصرف سبزیجات: سبزیجات، جزو گروه غذاهاى قلیایى هستند كه در موقع ناآرامى به شخص كمك مى‏كنند تا زودتر به آرامش برسد و با شرایط دشوار كنار آید. سبزیجات، در سر سفره‏هاى ایرانى به صورت‏هاى گوناگونى مشهود است. سبزى خوردن، جزو ملزومات اصلى سفره‏ها محسوب مى‏شود. سبزى خوردن در ایران شامل: تره، ریحان، ترخان، نعنا، شاهى، تربچه، پیازچه، مرزه و... است كه اثرات برخى از این مواد، بر اعصاب و روان به تفكیك بررسى خواهد شد.

 

با ورود اسلام به ایران، مردم بر اساس اصول تغذیه اسلامى، اصلاحاتى در تغذیه خود صورت دادند. مثلاً در اسلام تأكید فراوان بر مصرف سبزیجات به صورت خام شده است. امام رضا(ع) فرمودند: «سفره‏اى را مى‏پسندم كه سبزى در آن وجود داشته باشد».

 

امروزه محققان دریافته‏اند كه سبزیجات خام، ارزش غذایى بیشترى نسبت به سبزیجات پخته شده دارند و سبزیجات پخته شده ارزش بیشترى نسبت به سبزیجات سرخ شده دارند. اغلب خورش‏ها، آش‏ها و سوپ‏هایى كه در ایران رایج است شامل مقادیر فراوانى از سبزى هستند. این نوع مصرف سبزى‏هاى مختلف در انواع غذاها، در دنیا كم نظیر است.

 

مصرف گوشت و مواد پروتئینى: غذاهاى گوشتى به طور محسوسى شخص را عصبانى مى‏كنند، در حالى كه مصرف مواد غذایى نظیر سبزیجات خام و تازه به شخص آرامش و نیرو مى‏بخشد. در تعالیم اسلامى و دستورات نبوى، مصرف گوشت به صورت یك روز در میان، توصیه شده است. دانشمندان علوم تغذیه معتقدند غذاهایى مانند: قهوه، گوشت، قند، آجیل، و مواد نگاهدارنده غذا، باعث تولید اسید و نهایتاً موجب ناآرامى فرد مى‏شود. محققان معتقدند مصرف غذاهاى قلیاساز مى‏بایست تا سقف هشتاد درصد باشد. این غذاها عبارت‏اند از: آرد سبوس‏دار، غلات، میوه و سبزیجات، به ویژه به صورت خام؛ امّا غذاهاى اسیدساز، مى‏باید تا سقف بیست درصد مصرف شوند. این گروه از غذاها عبارت‏اند از: غذاهاى گوشتى به ویژه گوشت قرمز، بادام زمینى، قهوه، پیراشكى و...

 

مصرف غلات: گروه غلات، در ایران بسیار رایج است و دو ركن اصلى غذاى مردم، یعنى نان و برنج، جزو این گروهند. غلات در سه وعده اصلى غذایى و همچنین در میانْ وعده‏هاى غذایى، نقش اساسى و مهمّى دارند. غلات جزو گروه غذاهاى قلیاساز هستند. به‏علاوه این گروه حاوى مقادیرى ویتامین و مواد معدنى هستند كه كمك شایانى به سلامت جسم و روان فرد مى‏كنند.

 

مصرف میوه‏جات: میوه‏جات كه در ایران مصرف فراوان دارند، سرشار از ویتامین بوده و جوابگوى نیازهاى رشدى بدن نیز هستند. ویتامین‏ها تأثیر فراوانى بر آرامش و سلامت پوست دارند و هر كدام از آنها اثرات مفیدى را برجاى مى‏گذارند. میوه‏جات در ایران به صورت خشكبار نیز مصرف مى‏شوند؛ چرا كه در بسیارى از نقاط دور افتاده كه بازار فروش وجود ندارد، محصول مازاد بر مصرف، به صورت برگه، جوزقند و... به بازار عرضه مى‏شود.

 

مصرف لبنیات: لبنیات به اشكال مختلف در وعده‏ها و میانْ وعده‏هاى غذایى ایرانیان جاى دارد. كم‏تر فردى را مى‏توان یافت كه در طول روز از ماست، شیر، پنیر، كره و خامه استفاده نكند. این گروه غذاهاى قلیایى‏ساز، علاوه بر تأثیرات شگرف بر ساختار سلامت فرد، آرام‏بخش بوده و به فرد نشاط و شادمانى مى‏دهد.

 

اینك به تفكیك به اثرات مواد غذایى - سبزیجات و غلات - در آرامش و امنیت خاطر فرد مى‏پردازیم.

گیاهان و نوشیدنى‏هاى آرام بخش

  

از گذشته‏هاى بسیار دور، ایرانیان براى درمان بسیارى از بیمارى‏ها از گیاهان، ریشه‏ها و برگ‏هاى مختلف درختان، بهره مى‏بردند و براى آرامش و تمدّد اعصاب، جوشانده‏ها و نوشیدنى‏هاى خاصى را تجویز مى‏كردند. این مواد و داروها عموماً روى كل سیستم بدنى اشخاص، تأثیر مى‏گذارند. علاوه بر آرامش بخشیدن به شخص، باعث برگرداندن سلامتى از دست رفته او نیز مى‏شوند. اینك بر چند نمونه از این گیاهان، مرورى مى‏كنیم:

 

سُنبل الطیب: كه از آن به عنوان آرام‏بخش اعصاب یاد مى‏كنند؛ چون تأثیر فورى روى دستگاه اعصاب مى‏گذارد. این گیاه بومى اروپا بوده و آن را از ریشه گیاه خشك شده سنبل‏الطیب، تهیه مى‏كنند. تأثیر فورى این دارو بسیار شگفت‏انگیز است؛ امّا مى‏بایست توجه داشت كه براى مصرف آن جانب احتیاط رعایت شود و نبایست از حد معمول تجاوز كرد. ایرانیان معمولاً سنبل‏الطیب را با گل گاو زبان، دم مى‏كنند و براى خوش‏رنگ‏تر شدن نوشیدنى حاصله از لیمو عمانى، استفاده مى‏كنند. این نوشیدنى با نبات خورده مى‏شود و بسیار خوش‏رنگ و خوش‏طعم مى‏باشد.

 

قاشقك: یكى دیگر از آرام‏بخش‏هاى طبیعى است كه از نظر تأثیر فورى پس از سنبل‏الطیب مى‏آید. این گیاه را مى‏توان جوشاند و از جوشانده آن استفاده كرد. ضمناً براى درمان آرتروز و كلسترول بالا، مفید است.

 

اُسطوخودّوس: از دیگر داروهاى گیاهى به شمار مى‏آید كه براى خستگى اعصاب و رعشه، تشنّج و ضعف دستگاه هاضمه و عصبانیت مفید بوده و مقوّى و مسكّن و ضد درد است.

 

بابونه: چاى بابونه، نوشیدنى خواب‏آورى است و فایده‏مهم این گیاه، اثرات ضد تنش آن است. اگر مقدارى از آن را بعد از ناراحتى پیش آمده مصرف كنید، اثر فورى آن، شما را شگفت‏زده خواهد كرد. از بابونه، روغنى نیز تهیه مى‏كنند كه براى تسكین دردهاى موضعى، بسیار مؤثّر است.

 

رازك: این ماده از مدت‏ها پیش به دلیل آن كه آرام بخشى فورى بوده، شهرت داشته و مطالعات جدید نیز این موضوع را تأیید كرده است. چند قاشق مرباخورى دم كرده‏این گیاه، اثرات قابل ملاحظه‏اى در به خواب رفتن شخص دارد.

سبزیجات آرام‏بخش

  

سیر و پیاز كه هر دو جزو دسته سبزیجات هستند كمك مؤثرى براى سلسله اعصاب و شرایین به حساب مى‏آیند و به علاوه، خواص و فواید دیگرى نیز دارند. این مواد چه به صورت خام و چه به صورت پخته شده داراى این تأثیر هستند.

 

ترخون: ترخون یكى از سبزیجاتى است كه چه به صورت تازه و چه به صورت دم كرده، در رفع بى‏خوابى و اضطراب معجزه مى‏كند و براى اعصاب، بسیار مفید است.

 

پونه: در پونه ماده آرام كننده‏اى به نام نپلاكتون وجود دارد كه از نظر شیمیایى بسیار شبیه والپوتریت است كه از سنبل الطیب گرفته مى‏شود.

 

نعناع: علاوه بر آن كه اثرات فوق‏العاده‏اى در هضم غذا دارد، داراى مواد آرام بخش نیز مى‏باشد.

كرفس: مواد آرام كننده بسیار قوى‏اى دارد. این گیاه - كه جزو خانواده جعفرى است - حاوى ماده آرام كننده منحصر به فردى به نام پانتالاید است. اگر آب كرفس را با آب هویج مخلوط كرده و بعد مصرف كنید خستگى را از بین برده و آرامش فراوانى به شما مى‏بخشد.

 

گوجه فرنگى: منبع غنى پتاسیم است. اگر آن را با ریحان و ترخان مصرف كنید تأثیر غذایى آن، دو برابر مى‏شود.

 

شاهى (ترتیزك): كه به آن لقب تندرستى بدن داده‏اند، سرشار از ویتامین

میوه‏هاى آرام‏بخش

A، B و C است. همچنین داراى مواد آهنى، مس، روى، منگنز، آهك و گوگرد است. این سبزى تقویت كننده، براى خستگى اشخاص حساس نیز بهترین درمان است.  

انگور: منبع غنى اسید گاما است كه در درمان فشار خون و رسیدن به آرامش، بسیار مؤثر است. انگور یاقوتى نه تنها آرام كننده است، بلكه حاوى مقادیر زیادى ویتامین

B مى‏باشد. 

سیب: از بهترین میوه‏هاى طبّى است كه هم به عضلات و هم به اعصاب، یارى مى‏رساند. البته سیب سرخ، نسبت به سایر سیب‏ها مزایاى بیشترى دارد.

 

برگ و گل درخت نارنج: برگ وگل درخت نارنج، اختلالات عصبى را تسكین و تخفیف مى‏دهد و ضد تشنج مى‏باشد. از شكوفه درخت نارنج كه به آن «بهار نارنج» مى‏گویند عرقى نیز به همین نام مى‏گیرند و اثر آرام بخشى روى اعصاب، دارد.

 

پرتقال: پرتقال بر قدرت اعصاب فرد مى‏افزاید.

 

به: دارى ویتامین

A است. این ویتامین، مخصوص تجدید جوانى است و به علاوه داراى ویتامین B است كه در تعادل اعصاب، نقش مهمى را بازى مى‏كند. 

زرد آلو: سرشار از ویتامین‏هاى مختلف و قند مى‏باشد. مقدار ویتامین

لبنیات و تأثیر فوق‏العاده آن بر روى اعصاب

A در آن بیشتر است. زردآلو، براى اعصاب، بسیار مفید و مقوّى است. به همین جهت به اشخاصى كه اهل تعمّق هستند و كارهاى فكرى مى‏كنند، توصیه مى‏شود.  

شیر: شیر، حاوى آمینو اسیدى است كه بدن، آن را تبدیل به سروتونین مى‏كند. این ماده، عمیق‏ترین سطح خواب را در مغز ایجاد مى‏كند. علاوه بر این، شیر حاوى مقدار زیادى كلسیم است كه خاصیت آرام كنندگى عضلات را دارد. بنابراین مثلى كه از قدیم بوده كه «یك لیوان شیر قبل از خواب، سبب مى‏شود عمیق‏تر بخوابید»، واقعاً صحت دارد. ماست، خامه، كره، پنیر و... كه جزو فراورده‏هاى شیر محسوب مى‏شوند، خواص شیر را در خود دارند. بنابراین مصرف این‏گونه مواد در شب توصیه مى‏شود؛ چون علاوه بر آن كه سبك هستند و باعث آرامش اعصاب نیز مى‏شوند، تا حدى خواب‏آورند. لذا در شب‏هاى امتحان مى‏بایست از مصرف آن پرهیز كرد.

جوانه غلات و رابطه آنها با آرامش

  

جوانه‏ها از غذاهاى بسیار مفید و طبیعى هستند. آنها مملو از ویتامین‏هاى

براى آرامش اعصاب، باید از مصرف چه غذاهایى پرهیز كرد؟

B و C هستند و همگى آرام‏بخش. به عنوان مثال ویتامین B موجود در جو، پس از جوانه زدن، 2000 درصد افزایش پیدا مى‏كند.  

مى‏بایست از مصرف بیش از حد گوشت‏هاى سرخ شده پرهیز نمود. مواد غذایى كنسروشده نیز به دلیل آن كه حاوى مواد نگاه دارنده هستند، خطرى براى سلامت افراد به شمار مى‏آیند. ادویه‏جات، محرّك اعصاب و روانند. گرچه گوشت براى بدن لازم است، امّا نباید در مصرف آن افراط كرد. به علاوه باید به خاطر داشت كه گوشت‏هاى سرخ شده نسبت به گوشت‏هاى آب‏پز شده از خطر بیشترى برخوردارند. ترشى، سركه و موادى كه حاوى اسید هستند تنش‏زا بوده و باید مصرف آنها دقت كرد.

آب، مایعى حیات‏بخش و معجزه‏آفرین

  

در اكثر ملل اروپایى، نوشیدن آب، آن‏گونه كه نزد ما ایرانیان معمول و مرسوم است رایج نیست؛ چون اكثر كشورها فاقد آب آشامیدنى مناسب هستند و از طرفى انواع و اقسام نوشیدنى‏ها و آب‏میوه‏ها طرفدار بسیار دارند. مصرف آب به صورت روزانه، سلامت و تندرستى بدن را تضمین مى‏كند. مقدار آب مصرفى افراد، رابطه نزدیكى با آرامش و عدم آرامش آنها دارد. براى نمونه اگر آب مصرفى كم باشد، فرد، احساس خستگى و بى‏حالى مى‏كند و مقاومت در برابر اضطراب، كم مى‏شود؛ زیرا در زمان اضطراب، بدن، شروع به تولید گلبول‏هاى قرمز و سفید مى‏كند و مقدار زیادى مواد لخته‏زا وارد خون مى‏شود. این خون، ممكن است مشكلاتى در گردش خون به وجود آورد و در ادامه، حمله قلبى، احساس فشار و گیجى به انسان دست دهد. معمولاً بهترین پادزهر در این مواقع، مصرف آب است. آب، علاوه بر این كه باعث مى‏شود فرد به آرامش برسد، از بروز ناراحتى‏هاى قلبى، حمله قلبى، ناراحتى‏هاى تنفسى، یبوست، سردرد، فاسد شدن دندان‏ها و حتى پیرى زودرس جلوگیرى مى‏كند. نوشیدن هشت لیوان آب در روز، ضرورى و لازم به نظر مى‏رسد و به شما آرامش و سلامتى مى‏بخشد.

منابع

۱.

2.

۳.

۴.

۵.

۶.

۷.

۸.

۹.

گردآورنده: ریحانه حرم‏پناهى

منبع:

http://entezaaresobh.blogfa.com/cat-4.aspx 
 تاریخ ادیان، جان بى ناس، ترجمه: على اصغر حكمت. تاریخ اسلام، پژوهش دانشگاه كمبریج، ترجمه احمد آرام. تاریخ ایران، گردآورنده: احسان یارشاطر، ترجمه حسن انوشه، جلد سوم. تاریخ ایران بعد از اسلام، دكتر عبدالحسین زرین‏كوب. تاریخ ماد، دیاكونت، ترجمه: كریم كشاورز. تاریخ هخامنشیان، امستد. ایران در زمان ساسانیان، آرتور كریستین سن. آرامش فورى، پل ویلسون، ترجمه: توراندخت مالكى. آرامش بى‏كران، هربرت بنسن، سیدرضا جمالیان.  

مجله‌ی حدیث زندگی شماره

2:نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 17 مرداد 1396 12:49 ب.ظ
Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for supplying
this info.
سه شنبه 17 مرداد 1385 12:08 ب.ظ
لذت بردم
موفق باشی.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر